Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

 

Koordynator regionalny Agnieszka Hejmo
tel. 12 25-49-421
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ARS, czyli jak dbać o miłość?"


 

ARS, czyli jak dbać o miłość?" to program edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych który ma na celu ograniczenie używania przez nich substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków, w tym środków zastępczych). Tytuł nawiązuje do łacińskiego słowa „ARS” czyli SZTUKA i stanowi równocześnie symbol programu. Program będzie realizowany w roku szkolnym 2014/2015 po raz drugi.

Struktura programu oparta jest na 3 częściach

część I - Ars vivendi – sztuka życia - „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”

część II - Ars amandi – sztuka kochania - „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?”

część III- Ars generandi - sztuka rodzenia - „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne”

Główne przesłanie programu: miłość wymaga troski, zadbania, jest pewnego rodzaju sztuką. Zdrowy styl życia jest zasadniczym tematem programu. Program oparty jest na aktywizacji uczestników, którzy w wyniku zadawanych przez prowadzącego pytań formułują tezy, są autorami komunikatów profilaktycznych.

Koordynatorzy szkolni programu realizują program w swoich placówkach wykorzystując otrzymane pakiety edukacyjne w skład których wchodzą: podręczniki dla nauczyciela z płytą CD, plakaty, broszury i ulotki dla uczniów oraz ulotki dla rodziców.

Główny Inspektor Sanitarny mając na uwadze, że program jest tak dużym przedsięwzięciem ogólnopolskim, które kompleksowo podchodzi do problematyki uzależnień ma nadzieję, że jego realizacja w szkołach ponadgimnazjalnych przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie skutków ryzykownych zachowań zdrowotnych, co w przyszłości wpłynie na ukształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań młodych Polaków, a także ograniczy podejmowanie przez nich ryzykownych zachowań.


powiatowy koordynator programu

mgr Jolanta Kubisty

tel. 32 623 24 07 wew. 29

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Pliki do pobrania
Download this file (SPPW - informacja.pdf)SPPW - informacja.pdf

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel.: (0-32) 623 24 07
fax: (0-32) 623 24 07 w. 10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chrzanowie